Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/kei/public_html/714.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Czym karmić żółwie stepowe?

Żywienie żółwi stepowych

Do najpowszechniej hodowanych przez ludzi w domach gatunków żółwi zalicza się żółwie stepowe. Są to żółwie lądowe, które bywają także określane mianem żółwi rosyjskich, żółwi afgańskich lub środkowoazjatyckich. Gady te występują głównie na terenie południowo – wschodniej Rosji, Iranu, Afganistanu oraz Uzbekistanu.

Żółwie stepowe, podobnie jak wielobarwne żółwie lamparcie są aktywne głównie wiosną. Żywią się roślinami, które są dostępne w danych porach roku, ale zazwyczaj unikają traw. Dieta tych zwierząt jest bogata przede wszystkim w błonnik, natomiast uboga w białko.

Co ciekawe, w przypadku żółwi stepowych bardzo dużą rolę odgrywają podziemne nory, które są zamieszkiwane przez te zwierzęta. W okresie wiosennym oraz letnim w takich norach panują dość niskie temperatury, do których doskonale przystosowane są żółwie stepowe. To dzięki podziemnym jamom żółwie stepowe są w stanie przetrwać nawet najbardziej niekorzystne warunki panujące na zewnątrz (głównie suszę oraz okresy upałów).

Żółwie stepowe przez dłuższy czas swojego życia pozostają w ukryciu. Po okresie hibernacji gady te budzą się do życia, zaczynając poszukiwania pożywności. Gatunek żółwi stepowych jest zaliczany do roślinożerców. Jak dotąd jeszcze nigdy nie zanotowano, aby żółwie żyjące na stepach odżywiały się pokarmem mięsnym.

Preferencje pokarmowe żółwi stepowych są zatem ściśle związane z roślinami. Ilość spożywanego jedzenia w ciągu dnia jest nieco niższa w przypadku samic. Odżywianie dziko żyjących żółwi stepowych dodatkowo jest zmienne i dotyczy roślinności dostępnej w danym sezonie.

Dieta żółwia stepowego powinna opierać się na roślinach, liściach oraz świeżych pędach. Gadom nie należy podawać owoców oraz warzyw spożywanych przez ludzi. W przypadku tego gatunku żółwi najlepiej sprawdzi się pożywienie ziołowo – trawiaste, chociaż warto wiedzieć, że gady te unikają niektórych roślin (między innymi traw wiechlinowatych oraz makowatych).

Żółwiom stepowym można również podawać kwiaty oraz okazjonalnie jagody. Jeśli natomiast będziemy karmić naszego osobnika pożywieniem bogatym w białko, wówczas żółw może zacząć cierpieć na schorzenia nerek. Taka dieta na dłuższą metę może prowadzić do śmierci zwierzęcia, która będzie wywołana niewydolnością nerek.

Jeśli więc zostaniemy hodowcą żółwia stepowego, koniecznie zadbajmy o właściwy pokarm dla tego gatunku gada.