Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/kei/public_html/714.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Największy gatunek żółwia na świecie

Gdzie żyje żółw olbrzym?

Największym na świecie gatunkiem żółwia jest żółw olbrzymi. Gady te odznaczają się karapaksem długim na sto dwadzieścia centymetrów oraz wagą około dwustu pięćdziesięciu kilogramów. Ich skorupa jest czarna lub ciemnoszara, zazwyczaj dość silnie wysklepiona.

Żółwie olbrzymie, podobnie jak różnokolorowe żółwie lamparcie należą do gadów roślinożernych. Żywią się przede wszystkim świeżymi pędami traw, liśćmi krzewów oraz drzew. Od czasu do czasu gady te mogą zjadać małe bezkręgowce, a nawet ciała innych nieżywych żółwi. Natomiast w niewoli żółwie olbrzymie żywione są warzywami oraz owocami: jabłkami i bananami.

Największa populacja żółwi olbrzymich zamieszkuje tereny Republiki Seszeli. Ponadto zwierzęta te można spotkać na wyspie Zanzibar. Niegdyś żyły też na Maskarenach, ale niestety zostały wytępione przez żeglarzy arabskich oraz holenderskich.

Żółwie olbrzymie jako największe zwierzęta w swoim środowisku bardzo często odgrywają rolę podobną do ról słoni. Poszukując pokarmów roślinnych tworzą trasy, które następnie są wykorzystywane przez inne, nieco mniejsze zwierzęta. Żółwie olbrzymie mogą żyć zarówno pojedynczo, jak i również w stadach.

Podobnym gatunkiem do żółwi olbrzymich jest też gatunek żółwi słoniowych. Gady te rozmiarowo są podobne do żółwi olbrzymich. Pancerze żółwi słoniowych mogą osiągać nawet do stu pięćdziesięciu metrów długości, ale według badaczy największy odnaleziony do tej pory osobnik mierzył ponad trzy metry.

Żółwie słoniowe występują w głównej mierze na wyspach Galapagos. Zwierzęta te charakteryzują się wypukłym karapaksem, małą głową osadzoną na długiej szyi oraz grubymi, słupowatymi nogami (kształtem przypominającymi nogi słonia).

Żółwie słoniowe żywią się głównie roślinami, owocami oraz sukulentami. Od czasu do czasu zjadają też jagody. Ten gatunek żółwi posiada niezwykle wytrzymały organizm. Żółwie słoniowe są w  stanie wytrzymać nie tylko bez pokarmu, ale i bez wody przez naprawdę długi czas.

Żółwie słoniowe z Galapagos znajdują się pod ochroną, ale nie oznacza to, że gady te są całkowicie wolne od zagrożeń. Na terenie parku narodowego Galapagos, gdzie żyją, zdarzają się sytuacje, kiedy jaja oraz młode żółwie są pożerane przez świnie, szczury oraz psy. Odnotowywane były także wypadki kłusownictwa (w ten sposób zginęło około setki żółwi).