Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/kei/public_html/714.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Podarować dziecku żółwia czy nie?

Żółw dla dziecka – tak czy nie?

Wiele dzieci marzy o posiadaniu własnego zwierzaka. Niestety większość pociech nie do końca zdaje sobie sprawę, że zwierzę w domu oznacza ważne obowiązki. Kiedy jednak maluch nalega, być może warto zaproponować mu kupno żółwia? Ceny żółwi hodowlanych nie są wysokie, a co więcej, żółwie nie należą do zwierząt bardzo wymagających.

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez amerykańskich naukowców, dzieci, które w trakcie wychowywania mają zapewniony kontakt ze zwierzętami, nie zapadają na wiele różnych chorób. Jeśli nasza pociecha jest uczulona na sierść zwierząt, to z całą pewnością zakup żółwia domowego może okazać się najlepszym rozwiązaniem.

Żółw wydaje się być dla dziecka najbezpieczniejszym zwierzakiem, a ponadto maluch może wyprowadzać go od czasu do czasu na spacer. Zanim jednak zdecydujemy się na posiadanie tego gada, warto zapoznać się z różnymi gatunkami żółwi. Dzięki temu dowiemy się, jakie akcesoria będą nam potrzebne do hodowli takiego zwierzaka. Wiele zależy od tego, czy kupimy żółwia lądowego czy wodnego.

Żółwie lądowe są nieco prostsze w hodowli, gdyż gady te nie wymagają dobierania akwarium i różnych dodatkowych akcesoriów. Jednak musimy wiedzieć, że takie zwierzaki również potrzebują odpowiedniego miejsca. Najlepiej zdecydować się na zakup terrarium, w którym żółw będzie mógł swobodnie żyć.

Żółw dla dziecka na pewno nie może być zabawką, co trzeba uświadomić maluchowi znacznie wcześniej. Zwierzaka nie można też w żaden sposób krzywdzić, gdyż wówczas może popaść w marazm, co z kolei może skończyć się nawet śmiercią gada. Dziecku warto wytłumaczyć, że nawet zwierzęta mają uczucia i musimy je tak samo szanować.

Warto nauczyć pociechę najważniejszych zasad związanych z pielęgnacją i żywieniem żółwi. Jak wiadomo, większość tych gadów jest roślinożercami. Pokarm dla żółwi powinien być głównie pożywieniem zielnym i trawiastym. Gadom tym nie należy podawać warzyw oraz owoców.

Posiadanie żółwia przez dziecko może przynieść wiele korzyści. Przede wszystkim kontakt ze zwierzęciem pozwala się wyciszyć, rozwija empatię oraz uczy odpowiedzialności. Dziecko opiekując się żółwiem będzie mogło także wyrobić w sobie systematyczność oraz obowiązkowość, a cechy te na pewno przydadzą się mu w dorosłym życiu.