Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/kei/public_html/714.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Czy żółw zapada w sen zimowy?

Sen zimowy żółwia

Wiele gatunków żółwi po zakończonym sezonie aktywności zapada w sen zimowy, określany mianem hibernacji. W środowisku naturalnym w sen zimowy zapadają praktycznie wszystkie żółwie, poza żółwiami egipskimi oraz północno – afrykańskimi.

Zanim staniemy się posiadaczami konkretnego gatunku żółwia warto wiedzieć, że stan hibernacji może trwać od dwóch do nawet dziewięciu miesięcy. Inny okres zimowania będą mieć więc wielobarwne żółwie lamparcie, a inny żółwie stepowe. Trzeba też wiedzieć, że żółwie przed hibernacją zazwyczaj mają spowolniony metabolizm. Zauważalny jest także spadek aktywności. Zwierzęta te na czas zimowania zakopują się w jamach i tam zasypiają.

Hodowane w naszych domach żółwie na ogół mają nieco inne warunki życia niż w przypadku zwierząt żyjących w środowiskach naturalnych. W pomieszczeniach panują dość wysokie temperatury, do których nie wszystkie gatunki żółwi są przyzwyczajone. Takie warunki znacznie mogą utrudniać sen zimowy żółwia. Wówczas organizm gada może się bardzo męczyć. W skrajnych wypadkach może to nawet prowadzić do schorzeń wątroby oraz nerek.

Zanim nasz żółw zapadnie w sen zimowy, koniecznie powinniśmy przygotować go do hibernacji. Wcześniej warto zdecydować się na odbycie wizyty u weterynarza, który pomoże nam dobrze wprowadzić żółwia do zimowania. Duże znaczenie ma zadbania o dobrą kondycję żółwia. Zwierzę przed zapadnięciem w sen zimowy należy odrobaczyć, najlepiej na dwa lub trzy miesiące przed zimowaniem.

Miesiąc przed hibernacją nie należy podawać żółwiom pokarmu. Wówczas też możemy zacząć obniżać temperaturę w terrarium i stopniowo skracać czas oświetlania. Po kilku tygodniach można wyłączyć przyrządy grzewcze. Przez cały ten czas jednak nasz gad musi mieć zapewniony stały dostęp do świeżej wody.

Sen zimowy żółwi jest dość specyficznym czasem. W warunkach domowych gady te należy hibernować przez około trzy miesiące (maksymalnie do pięciu). Wprowadzanie żółwia w hibernację można rozpocząć już w październiku, tak, by 0budzenie nastąpiło w marcu.

W trakcie zimowania należy zapewnić żółwiowi odpowiednie warunki. Może to być kartonowe pudło, ale musi mieć ono właściwą wielkość (tak, by zwierzę mogło się swobodnie obracać). Miejsce do hibernacji dla żółwia można stworzyć z materiału odpornego na pleśń oraz wilgoć. Dla początkujących hodowców najlepszym miejscem do zimowania żółwi będzie lodówka. Tam możemy obserwować naszego gada, zapewniając mu jednocześnie stałą temperaturę.