Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/kei/public_html/714.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Żywienie i pielęgnacja żółwia

Pokarm i pielęgnacja

Zanim staniemy się posiadaczami żółwia, warto znać zasady jego karmienia oraz pielęgnowania. Powinniśmy także wiedzieć, że długość życia żółwi jest uzależniona od konkretnego gatunku. Być może nasz żółw dożyje kilkudziesięciu lat, oczywiście jeśli zapewnimy my sprzyjające warunki.

To, w jaki sposób będziemy karmić naszego żółwia zależy od tego, czy będzie on osobnikiem wodnym czy też lądowym. Na terenie naszego kraju najczęściej hodowane są żółwie lądowe, ale oczywiście w sklepach zoologicznych można też nabyć żółwie typowo wodne lub lądowo – wodne.

Żółwie lądowe są gadami roślinożernymi. W swoim naturalnym środowisku żywią się głównie dziko rosnącymi roślinami oraz ziołami. Organizm żółwi jest przystosowany do diety zawierającej dużo błonnika, a mało cukrów oraz białka. Żółwie zjadają także liście oraz kwiaty roślin.

Hodując żółwia należy zadbać o to, aby jego dieta była jak najbardziej zbliżona do diety naturalnej. Powinna więc ona opierać się w głównej mierze na pokarmach roślinnych. Pokarm żółwia mogą stanowić pospolite krajowe rośliny rosnące na polach (na przykład mniszek lekarski, liście pokrzywy, koniczyna, powój polny), świeże pędy, liście krzewów owocowych oraz zielone części warzyw. Rośliny starajmy się zbierać na łąkach, rosnących z dala od ruchliwych dróg.

Żółwie są gadami bardzo specyficznymi i nie powinno się ich karmić wszystkimi owocami i warzywami. Niestety wiele osób o tym nie wie, podając żółwiom pożywienie, które jest dla nich niewłaściwe. Większość warzyw zupełnie nie nadaje się jako pokarm dla żółwi, a to dlatego, że warzywa zawierają w sobie zbyt niską zawartość błonnika.

Jeśli chcemy mieć pewność, że dieta żółwia będzie właściwie zróżnicowana, możemy też sięgnąć po gotową karmę dla żółwi, którą powinniśmy dostać w każdym sklepie zoologicznym. Zazwyczaj takie karmy są tworzone na bazie suszonych ziół oraz roślin. Wystrzegajmy się jednak tych karm, które posiadają niewłaściwe proporcje składników żywieniowych.

Bardzo istotną kwestią jest także pielęgnacja żółwi, która właściwie prowadzona pozwala uniknąć wielu niebezpiecznych dla tych gadów schorzeń. Do najczęściej występujących chorób u żółwi zalicza się anemię, biegunkę, choroby górnych dróg oddechowych, infekcje skórne, przerost listwy rogowej, uszkodzenia wzroku oraz pasożyty wewnętrzne.