Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/kei/public_html/714.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Charakterystyka lamparciego gatunku żółwia

Kolorowy żółw lamparci

Do ciekawych gatunków żółwi lądowych należy zaliczyć kolorowego żółwia lamparciego oraz żółwia greckiego. Żółwie te mogą być hodowane z powodzeniem w domowych terrariach, wcześniej jednak warto poznać zasady ich pielęgnowania oraz karmienia.

Żółw lamparci jest dość specyficznym żółwiem, a to głównie dlatego, że gad ten posiada niezwykle piękne ubarwienie. Nie bez powodu więc kolorowe żółwie lamparcie są zaliczane do najładniej ubarwionych żółwi, które można spotkać na lądzie. Przyciągają uwagę przede wszystkim wysoko sklepionym oraz wzorzystym karapaksem.

Zanim zdecydujemy się na hodowlę żółwia lamparciego, koniecznie powinniśmy zastanowić się nad tym, czy na pewno wygospodarujemy odpowiednią ilość miejsca na urządzenie terrarium dla takiego gada. Warto bowiem wiedzieć, że dorosłe żółwie lamparcie dorastają do dość dużych rozmiarów, mogą mierzyć nawet ponad czterdzieści centymetrów.

Charakterystyczną cechą trybu życia żółwi lamparcich jest fakt, że gady te nie zimują. W przypadku hodowli może to być zaletą, gdyż wówczas nie będziemy musieli przygotowywać żółwia do zimowania i przez cały rok będziemy mogli cieszyć się jego obecnością w terrarium. W tym czasie jednak żółwiowi musimy zapewnić odpowiednie pożywienie, które nie powinno składać się tylko i wyłącznie z suszonych roślin.

Żółw grecki to z kolei gatunek żółwia charakteryzujący się mocno wypukłym karapaksem i długą szyją, która jest pokryta miękką skórą. Żółwie te są nieco mniejsze od żółwi lamparcich, gdyż zazwyczaj osiągają długość od dwudziestu pięciu do maksymalnie trzydziestu centymetrów.

Pokarm dla żółwi greckich powinien opierać się przede wszystkim na miękkich łodygach, liściach, kwiatach, świeżych pędach, koniczynie. Decydując się na domową hodowlę żółwia greckiego, warto wiedzieć, że od czasu do czasu takiemu gadowi można też podać startą na tarce marchew. Nie wolno natomiast żywić żółwi sałatą, szpinakiem, kapustą oraz rabarbarem, gdyż warzywa te zawierają szkodliwe dla tych gadów szczawiany.

Żółwie greckie prowadzą lądowy oraz dzienny tryb życia. Terrarium dla żółwia greckiego powinno być około siedmiu razy dłuższe niż pancerz. W zbiorniku powinno znaleźć się cieplejsze miejsce oraz kryjówka, w której gad będzie mógł się swobodnie schronić, kiedy będzie mu zbyt ciepło. W tym celu można wykorzystać wydrążony korzeń. Dla żółwi greckich bardzo istotny jest także ruch, więc w domowym terrarium możemy stworzyć naszemu pupilowi chociażby labirynt.