Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/kei/public_html/714.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Średnia długość życia żółwia

Jak długo żyją?

Najbardziej popularnymi przedstawicielami żółwi jako gadów są tak zwane żółwie skorupowe. To właśnie te zwierzęta najczęściej są hodowane w domach w akwariach i terrariach. Każdy żółw charakteryzuje się pancerzem (składającym się z części brzusznej oraz grzbietowej) oraz specyficzną głową.

Co ciekawe, żółwie potrafią żyć dość długo bez pożywienia, a nawet nie oddychać. To oczywiście nie oznacza, że można gady te skazywać na nieustanną głodówkę. Karmienie i pielęgnowanie żółwi jest bardzo ważne.

Żółwie lądowe zazwyczaj żywią się przede wszystkim pokarmem roślinnym, a więc trawami, owocami, ziołami. Niektóre gatunki żółwi ponadto jadają ślimaki, owaki oraz robaki. Żółwie słodkowodne odżywiają się z kolei głównie kręgowcami, mięczakami oraz stawonogami.

Ludzie hodowali żółwie od najdawniejszych czasów. Początkowo gady te stanowiły jedno ze źródeł pożywienia, obecnie natomiast są to zwierzęta domowe, które w szczególności poleca się alergikom. Żółwie nie są wymagającymi gadami, więc opieka nad nimi nie powinna nam sprawiać zbyt wiele kłopotów. Zwierzęta te odznaczają się dużą wytrzymałością życiową.

Średnia długość życia żółwi jest różna, ale na ogół jest ona uzależniona od gatunku żółwia. W naturalnych warunkach gady te są w stanie dożyć nawet stu czy stu pięćdziesięciu lat. W naszych domach najczęściej hodowane są żółwie ozdobne, ale to oczywiście nie jedyny gatunek żółwi.

Dobrze znanymi gatunkiem żółwi są żółwie olbrzymie, które nie bez powodu zaliczane są do najbardziej długowiecznych zwierząt na kuli ziemskiej. Żółwie olbrzymie dożywają ponad sto lat. Najstarszym przedstawicielem tego gatunku żółwi był żółw o imieniu Harriet, który przeżył sto siedemdziesiąt sześć lat.

Również żółwie słoniowe są w stanie żyć bardzo długo. Ten gatunek żółwi charakteryzuje się przede wszystkim specyficznym rozstawieniem nóg, które są grube oraz słoniowate (stąd nazwa żółwie słoniowe). Gady te w sprzyjających warunkach mogą dożyć nawet dwustu lat. Doskonałym przykładem może tu być żółw noszący imię Tu’i Malila (od Jamesa Cooka otrzymał go król Tonga). Żółw ten przeżył sto osiemdziesiąt osiem lat.